Mark-Webber-In-Monaco Webber's domination of the race led to his second Monaco victory (© Getty Images for Red Bull Racing)

Mark Webber je današnjom sjajnom vožnjom došao do svoje druge, a ukupno treće pobjede za ekipu Red Bulla u Monaku.

Prije sezone 2012 nikada nije bilo šest različitih pobjednika u prvih šest utrka. Međutim, danas je srušen i taj rekord, a za to se pobrinuo Mark Webber. On je utrku počeo sa najbolje startne pozicije, a nakon prve krivine bio je prvi i tu je ostao narednih 78 krugova.

Dramatično je bilo već u prvom krugu nakon okretanja Romaina Grosjeana. Njegov Lotus nije krenuo na startu i udarili su ga Fernando Alonso i Michael Schumacher. Nakon dodira sa Alonsom, točkovima se sudario sa Schumacherom. Grosjeanov zadnji lijevi točak je bio oštećen i došlo je do okretanja. Nakon toga je Sauberov Kamui Kobayashi udario Jeana i to je bio kraj utrke za ova dva vozača. Utrku su u prvom krugu završili i Pedro de la Rosa i Pastor Maldonado tako da je već na početku na stazu izašao safety car.

nullSebastian Vettel took advantage of the start line confusion to jump up into sixth from ninth on the grid (© Getty Images for Red Bull Racing)

Poredak u prvoj fazi utrke kada se na stazi nalazio safety car bio je: Webber na prvom mjestu ispred Rosberga, a zatim Hamilton, Alonso, Massa, Sebastian Vettel- koji je iskoristio haos na startu i sa devetog došao na šesto mjesto, Räikkönen, Schumacher, Nico Hulkenberg i Bruno Senna.

Rosberg je bio prvi vozač koji se riješio super mekanih guma kada je posjetio boks u 27. krugu. Webber je učinio isto dva kruga kasnije i izašao je ispred Rosberga, Hamiltona, Räikkönen i Hulkenberga. Jedan krug kasnije Alonso je prestigao Hamiltona. Schumacher je posjetio boks tek u 34. krugu i prestigao je Räikkönena koji se nakon izlaska iz boksa našao u gužvi i vozio tri sekunde sporije po krugu u odnosu na Michaela.

Vettel je ovu fazu utrke sjajno vozio i ostvario je nekoliko najbržih krugova. Nadao se da će  ostvariti prednost od preko 20 sekundi kako bi i nakon stajanja u boksu bio prvi, ali njegov timski kolega Webber je uspijevao da ga zadrži ispod 18 sekundi. Ta prednost se i dalje smanjivala zbog potošenih guma, te je Sebastian nakon posjete boksu u 46. krugu utrku nastavio na četvrtom mjestu, ispred Hamiltona i Masse. Shcumacher je bio prisiljen da utrku završi ranije zbog mehaničkog kvara.

nullMark Webber races along the harbour in Monaco (© Getty Images for Red Bull Racing)

Deset krugova do kraja počela je da pada kiša. Webber je usporio i vozio je nekoliko sekundi sporije po krugu zbog čega su mu se približili njegovi pratioci. Jean-Eric Vergne, u tom trenutku sedmi, odlučio se kockati i zamijenio je mekane gume sa intermediate gumama. Bio je spreman da rizikuje dobru poziciju kako bi ostvario odlličan rezultat. Međutim, to mu se nije isplatilo jer je kiša ubrzo prestala i vodeći vozači su nastavili sa brzom vožnjom. Unatoč činjenici da se prvih šest vozača nalazilo u dvije sekunde razmaka, u posljednjim krugovima nismo vidjeli preticanja. Webber je bio najbrži, a iza njega su bili Rosberg, Alonso, Vettel, Hamilton i Massa. Odličan rezultat su ostvarili vozači ekipe Force India, sedmi je bio de Resta, a osmi Hulkenberg. Kimi Räikkönen je završio na rezočaravajućem devetom mjestu, a Bruno Senna je uzeo utješni bod za ekipu Williamsa.

U poretku vozača trenutno vodi Fernando Alonso sa 76 bodova, a zatim slijede Webber i Vettel sa 73 boda. Ekipa Red Bulla je imala odličan dan u Monaku i povećala je prednost u odnosu na McLaren i nakon današnje utrke ima 146 bodova- 38 bodova više od McLarena.

„Bila je ovo veoma posebna pobjeda danas i nadam se da ću nastaviti pobjeđivati,“ izjavio je Webber koji je postao 11. vozač u historiji koji je uspio više puta slaviti na Velikoj nagradi Monaka.